Agenda

MSZ live event: “De IZA Digitaliseringsroutekaart in de praktijk: de eerste oogst”

28 oktober
09.00 uur - 14.00 uur
Hotel Postillion Utrecht, Bunnik

Op 28 oktober 2025 organiseren de koepels van de sector MSZ, VZVZ en Nictiz weer een bijeenkomst over de IZA-afspraken rond digitalisering en gegevensuitwisseling. 

Het doel van de bijeenkomst is om in diverse deelsessies met leveranciers, gebruikersverenigingen, CIO’s/ IT-directeuren, ICT-adviseurs, informatiemanagers, IT- architecten, transmuraal adviseurs, zorgverleners, CMIO’s, CNIO's, adviseurs van koepels, Nictiz, VZVZ en VWS stappen te zetten in de implementatie van de IZA-afspraken. 

In de voorgaande edities van dit event hebben we vooral gekeken naar de vertaling van het landelijk beleid naar acties om de IZA-afspraken naar de praktijk te brengen. Dit keer gaat het om de eerste oogst: welke resultaten hebben we al bereikt? We laten dat zien aan de hand van praktijkvoorbeelden. Daarnaast zullen enkele nieuwe ontwikkelingen en de status van diverse onderwerpen in de roadmap aan de orde komen. 

Het programma van 28 oktober is als volgt: 

Tijd  Titel 
8.30 - 9.00 uur  Ontvangst 
9.00 - 9.10 uur  Opening door dagvoorzitter Domien Debruyne, CEO Andros Clinics en bestuurslid bij ZKN 
9.10 - 9.30 uur  Keynote praktijkcasus door Walter van Harmelen, gynaecoloog 
9.30 - 10.00 uur  Keynote door Bart de Geus, directeur CumuluZ 
10.00 - 10.15 uur  Korte pauze 
10.15 - 11.15 uur  Ronde 1 deelsessies 
11.15 - 11.45 uur  Lange pauze 
11.45 - 12.45 uur  Ronde 2 deelsessies 
12.45 - 13.15 uur  Plenaire terugkoppeling 
13.15 - 14.00 uur  Lunch 

 

Het schema van de deelsessies is als volgt: 

Deelsessies ronde 1: 

Titel  Omschrijving 
BgZ / EU-PS  Veel ziekenhuizen wisselen al de BgZ uit. Maar de Wegiz stelt aanvullende eisen voor uitwisseling van de BgZ, om bijvoorbeeld ook uit te kunnen wisselen met klinieken. Daarnaast zijn er ontwikkelingen omtrent de Europese Patiëntsamenvatting, die voortvloeit uit de EHDS. Wat zijn de ontwikkelingen? En wat kunnen ziekenhuizen doen?   
Beeldbeschikbaarheid  Onlangs besloot het DTO tot landelijke uitrol van de tijdlijn beeldbeschikbaarheid. De oplossingen van Alphatron, Enovation en Founda Health geven daar samen invulling aan met gebruik van de DUO-koppeling. Voor lokalisatie en toestemming van de patiënt wordt gebruik gemaakt van Mitz. De technische haalbaarheid is onlangs aangetoond in de PoC DUO. Zo kunnen zorginstellingen via de applicatie naar keuze alle beschikbare beeldonderzoeken en -verslagen inzien, ongeacht de oplossing die andere zorginstellingen gebruiken. Bij gebruik van DUO is voor gebruikers van een XDS-oplossing een vergoedingsregeling in voorbereiding. U kunt zich inschrijven voor deze sessie als u zich wil laten informeren over en voorbereiden op deze ontwikkelingen.   
Samenwerken aan databeschikbaarheid in 60 minuten: een serious game met serieuze impact    In deze interactieve serious game kruipt u in de huid van zorgverleners, beleidsmakers, leveranciers of de makers van standaarden. U ervaart de spanningen, afhankelijkheden en keuzes die de transitie naar databeschikbaarheid met zich meebrengt. Zo leert u meer over de relatie tussen de Wegiz en de EHDS, gaat u aan de slag met eenheid van taal en werkt u samen aan gebruiksvriendelijkheid. Binnen een uur probeert u samen de databeschikbaarheidspuzzel te leggen. Deze sessie is scherp, uitdagend en zet aan tot reflectie: wat vraagt deze transitie van u? En hoe werken we effectief samen aan toekomstbestendige digitale zorg?  
   
Schrijft u zich in voor 'databeschikbaarheid in 60 minuten', dan ontdekt u wat de transitie vraagt van u en uw samenwerkingspartners.   
Implementatie Mitz bij Amsterdam UMC  In deze sessie kunt u kennisnemen van de ervaringen die tijdens de voorbereidingen en livegang in Amsterdam UMC zijn opgedaan. Schrijft u zich in op deze sessie als u zich wil voorbereiden op de Mitz implementatie in uw ziekenhuis of kliniek.   
Eenheid van Taal - SNOMED  De implementatie van SNOMED binnen de sector MSZ groeit gestaag: de Diagnosethesaurus is al bij veel zorgaanbieders geïmplementeerd en ook de Verrichtingenthesaurus maakt een opmars. Voor degenen die nog niet zover zijn, zal in deze sessie worden toegelicht wat het belang hiervan is, wat de praktische eerste stappen zijn en welke concrete ondersteuning hiervoor beschikbaar is. En natuurlijk ook een impressie van de eerste oogst: wat kan de implementatie van DT, VT en SNOMED nú al opleveren?    

 

Deelsessies ronde 2: 

Titel  Omschrijving 
Medicatieoverdracht  Het programma Medicatieoverdracht streeft naar een goede en complete elektronische overdracht van medicatiegegevens waardoor zorgverleners als patiënten altijd een actueel en compleet medicatieoverzicht hebben.  
 
Bent u benieuwd hoe het nieuwe proces van medicatieoverdracht eruitziet (met schermen van ChipSoft)? En wilt u weten wat dit betekent voor uw zorginstelling? En wilt u tenslotte weten wat u nu al kunt doen, waardoor u op tijd bent om in 2029 te kunnen voldoen aan de EHDS op het gebied van elektronische voorschrijving en elektronische verstrekking van medicatie? Kom dan naar de sessie Medicatieoverdracht. Deze sessie is bedoeld voor CMIO’s, CNIO’s, CIO’s, implementatiemanagers, informatiemanagers, IT-architecten.   
Proof of Concepts Generieke Functies: status en doorkijk  In deze sessie kunt u kennisnemen van de status en ervaringen die tijdens de diverse PoCs voor generieke functies zijn opgedaan. Daarnaast zullen we ingaan op wat dit voor u betekent als zorginstelling, wat de planning is en hoe u zich in deze fase praktisch kunt voorbereiden.   
Verpleegkundige zeggenschap als sleutel voor succesvolle digitalisering in de MSZ  Deze sessie belicht het belang van verpleegkundige zeggenschap en het meenemen van het verpleegkundig proces bij alle digitaliseringsinitiatieven binnen de MSZ-routekaart. We laten zien hoe CNIO’s en V&VN bijdragen aan het waarborgen van de belangen van de beroepsgroep en hoe dit concreet vorm krijgt in projecten.    
AZWA  Het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) is inmiddels ondertekend. In deze sessie willen we met u verkennen wat dit concreet betekent voor digitalisering, AI en gegevensuitwisseling. Schrijft u zich in voor deze sessie als u wil meedenken over de kansen en randvoorwaarden die het AZWA met zich meebrengt.   
Zorgviewer  Zorgviewer is de viewerfunctie voor zorgverleners, ontwikkeld door RIVO Noord en steeds meer in gebruik in ziekenhuizen, huisartsenpraktijken, GGZ-instellingen en verpleeghuizen in Noord-Nederland. Ze schalen de oplossing nu landelijk op. Welke informatie kunnen zorgverleners inzien met Zorgviewer? Hoe kun je als ziekenhuis de Zorgviewer functionaliteit integreren in je EPD? Wat levert dat op en hoeveel kost het? Leer meer over deze viewerfunctie in deze deelsessie.   

 

Deelnemen op uitnodiging

N.B. Voor dit event dient u via een van de MSZ-koepelorganisaties een uitnodiging te hebben ontvangen. Via de link in die uitnodiging kunt u zich aanmelden.